photo_2018-01-24_16-14-03

كمي خلاقيت زندگي مشتركتان را نجات ميدهد.

همه ما خلاق هستيم ، آيا تاكنون از كسي كه برايتان مهم است، رنجيده خاطر شده ايد؟
در چنين شرايطي ميكوشيد با پاسخي هوشمندانه از خود دفاع كنيد ولي هيچ چيز به ذهنتان خطور نميكند. ساعت ها بعد وقتي فكر ميكنيد اين واقعه را كاملا فراموش كرده ايد ناگهان جوابي دندان شكن به فكرتان ميرسد، اگرچه خيلي دير است ولي هنوز احساس خوبي در شما ايجاد ميكند، حتي ممكن است اين جواب را با ديگري در ميان بگذاريد و او خلاقيتتان را تحسين كند.
اين واقعه خلاقيت ذاتي مغز را نشان ميدهد. مغزشما به صورت خودكار روي آنچه موجب رنجشتان شده است كار ميكند و ميكوشد پاسخي در خور ارائه كند. جواب كه پيدا شود شما و مغزتان احساس رضايت مي كنيد. خلاقيت غيرقابل پيش بيني و به اعقاد ما همواره فعال است. اين فعاليت زماني كه خواب هستيد يا روياهايي بسيار خلاق شگفت زده تان ميكند.
در داستان زوجيني كه به مراكز مشاوره مراجعه ميكنند ديده ميشود چقدر خلاقيت در زندگيشان كم است. همه ميگويند تقصير ها متوجه همسرشان است و اگر او تغيير كند، زندگي خيلي بهتر خواهد شد. ولي ما ميخواهيم به جاي مقصركردن يكديگر راه و روش جديدي ب كار بگيريم تا زندگي مشتركمان تغيير كند.
? خلاق ترين كاري كه بي ترديد همسرتان را متعجب ميكنيد اين است كه به وي بگوييد : “ميتوانيم يك فعاليت مشترك، كلاس مشترك( يا هر چيزي كه مورد علاقه همسرتان است )باهم برويم”.يعني با همفكري يكديگر يك فعاليت لذتبخش را پيدا كنيد تا هم زمان بيشتري در كنار هم باشيد و هم به يكديگر نزديكتر شويد تا زمينه يك مكالمه مناسب به وجود بيايد.
وقتي بتوانيد با همفكري همديگر فعاليتي لذتبخش را به وجود اوريد، هم زندگي را از سكون خارج ميكنيد و هم ذهنتان آماده يك مكالمه فرحبخش ميشود.
?در واقع اگر زندگي زناشويي براي شما و همسرتان كسالت بار شده ، گفتگوهاي لذتبخشتان كمتر شده است و با فواصل طولاني تري اتفاق ميافتد.
?ما ميخواهيم بگوييم كه از كارهاي تكراري كه قبلا يك ميليون بار انجام داده ايد خودداري كنيد، منظور ما اين نيست كه ايده جديدي كه به زندگيتان كمك ميكند بايد خلاقيت خارق العاده اي داشته باشد، ولي حداقل تازه و حمايتگرانه باشد. اين كار نيازمند تلاش و كوشش است و هر كوششي كه به آزمودن چيزي تازه و غيركنترل گر منجر شود، رابطه تان را تقويت ميكند.

?.رابطه اي كه فقط در آن لذت بردن از هم، تفريح مدنظر باشد بدون انتقاد، سرزنش، شكايت، غر زدن، تحقيير، تنبيه، تمسخر و كنترل باشد. از اين به بعد به جاي رفتارهاي سرد كننده، احترام، عشق، تشويق، گوش دادن، حمايت، اعتماد، پذيرش را جايگزين كنيد.اگر كمي از اين كارها را انجام دهيد براي زندگيتان تازگي خواهد داشت و تازگي خود نوعي خلاقيت است.
?كسالت، كشتي زندگي يكنواخت شمارا به گل مي نشاند. تعريف كسالت اين است كه مانند هميشه يكسان عمل كنيد و انتظار نتايج هيجان آوري داشته باشيد. از آنجا كه در زندگي زناشويي ناخوشنود ابراز محبت به يكديگر زياد نيست، شكل كوتاه شده اي از يك قانون طلايي را امتحان كنيد، بدون توجه به اينكه همسرتان چنين كاري ميكند يا خير با او طوري رفتار كنيد كه دوست داريد.
براي مثال كلمات زشت را از فهرست واژگان زندگي زناشويي خود حذف كنيد.
?يكسان و قابل پيش بيني نباشيد. اگر با همسرتان بحثي داريد و وي به نكته خوبي اشاره ميكند، بلافاصله لحظه اي سكوت كنيد وبا مهرباني به او نگاه كنيد يا ميتوانيد با لبخند به او بگوييد” ميداني؟ منظورت را ميفهمم . حق با توئه و من اشتباه ميكنم” اين جمله اگر همسرتان را دچار حمله قلبي نكند تاثير خوبي بر زندگي زناشويي شما ميگذارد.
?گاهي بكوشيد قدرشناسي خود را به همسرتان نشان دهيد. به ياد داشته باشيد زندگي زناشويي دشواري هاي خاص خود را دارد: كودكان، خانواده همسر، والدين سالمند، همسايه هاي ناسازگار و هزينه ها…و با قدرداني نكردن از همسري كه بعضي از اين مسئوليت ها را به عهده دارد، فرصت مهمي براي كمك به زندگي زناشوييتان را از دست داده ايد.
?وقتي با يكديگر راجع زندگي زناشويي تان صحبت ميكنيد از زندگي به عنوان زندگي ما ياد كنيد نه زندگي تو يا من.
?شوخي و خنده را در زندگي خود حفظ كنيد. برنامه هاي كمدين هاي مورد علاقع تان را كه واقعيات دنيا را به شيوه اي جديد و خنده دار ميبينند، تماشا كنيد. اگر زندگيتان پر انرژي تر شد يعني زندگي شما به خنده و شادابي احتياج دارد.
حال كه معناي خلاقيت در زندگي مشترك را متوجه شديد، درباره اين پرسش فكر كنيد كه آخرين باري كه از خلاقيتتان براي گذراندن ساعاتي خوش در كنار هم استفاده كرده ايد ، كي بوده است؟؟؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>