لزوم آموزش والدین

پدر یا مادر بودن بسیار دشوار است، تجربه ای است پر زحمت، سخت وگاهی اوقات رنجش آور . اما در عین حال می تواند بسیار خرسند کننده هم باشد. اغلب زوجین بی هیچ آمادگی قبلی نسبت به آنچه پیش رو دارنداین تجربه را آغاز می کنند و بیشتر آنان بدون دریافت کمترین سپاس و قدردانی وظیفه خود را به انجام می رسانند.تصور عمومی این است که مهارت والدینی به صورت خودکار در همه انسانها وجود داردوهر کس باورهای خود رادر پرورش کودکان بهترین می داند، غافل از اینکه این باورها ریشه در رفتار و باورهای والدین ما داشته وهمیشه این روشها صحیح یا حداقل بهترین نیستند.امروزه به دلیل تحولات اجتماعی تنبیه و تشویق تأثیر گذشته خود را از دست داده¬اند و دیگر والدین نمی توانند به شیوه سنتی و مستبدانه کودک را به اطاعت از خود مجاب کنند. والدین عموماً شکایت دارند که فرزندانشان به آنان احترام نمی گذارند، آنان نمی دانند که احترام کسب کردنی است ،یعنی هنگامی به فردی احترام گذاشته می شود که او نیز به سایرین احترام بگذارد و در واقع این خودشان هستند که الگو های نامناسب را برای کودکان فراهم می کنند. در این بین استرس و فشار روانی والد شدن نیز باعث افزایش مشکل می شود که می توان با یادگیری مهارتهای کنترل استرس به آرامش بیشتری در این زمینه دست یافت . ایفای نقش والدینی به مهارتها و آموزشهای جدیدی بر مبنای برابری واحترام متقابل، آزادی در تصمیم گیری با توجه به محدودیتها، درک احساس ورفتار کودک، تشویق و دلگرمی و همچنین خود انضباطی و نتایج منطقی استوار است . در کناراین احترام در ایجاد رابطه مثبت با کودکان باید نیاز اساسی آنان به صرف وقت برای تفریح با والدین، اعتقاد به داشتن لیاقت درونی کودکان، تشویق آنها و ابراز محبت و علاقه مستمر نسبت به آنها رعایت شود . در فرایند رشد لازم است کودک به ارزش شخصی خود پی ببرد و به انضباط فردی دست یابد، مهارتها و رفتارهای بسیاری را فرا گیرد تا بتواند در آینده انسانی سازگار مستقل و مسئولیت پذیر شود..زمانیکه افراد در موقعیت والدینی قرار می گیرند متوجه چالش های فراوان آن شده و نیاز به آموزش و مشاوره را به خوبی احساس می کنند.لذا نیاز به آموزش حتی قبل از والد شدن ضروری به نظر می رسد که به وسیله آن بتوان به جای کوشش و خطای صرف بسیاری از اختلالات را کاهش داده وروابط مثبت تری را تجربه کرد وفرزندان سالمتری تحویل اجتماع دهیم و به مهمترین و اساسی ترین وظیفه والدینی که تربیت کودکان سالم است، دست یابیم.
به این منظور دوره آموزشی مهارتهای والدینی در ارتباط مؤثر با فرزندان (کودکان زیر ۷ سال) با موضوعات زیر در کلینیک حکمت برگزار می شود:

ویژگیهای خاص هر کودک
سبکهای فرزندپروری مقتدرانه، مستبدانه،سهل گیرانه وپیامدهای هر یک از آنها
درک احساس و رفتار کودکان
شنونده فعال بودن،طریقه صحیح گفتگو،پاسخهای غیر کلامی وانعکاس
بیان عقاید برای کودکان و پرورش اعتماد به نفس در آنها
تعامل مثبت وتأپیر آن در جامعه پذیری وارتباط با همسالان
استقلال ومسئولیت پذیری در مقابل کنترل و انضباط منطقی
همکاری،مشارکت و تقسیم کار
روشهای افزایش رفتار مطلوب
روشهای کاهش رفتار نامطلوب
نرگس بشردوست
کارشناس ارشد مشاوره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>